Усі записи, 23.06.2024
Які дрова краще для каміна: розбираємося з експертом
Правильно підібраний камін і якісні дрова забезпечують затишок і тепло в будинку. У статті розглядаються питання вибору відповідних дров, їхнього зберігання та правильного закладання в камін. Дізнайтеся, які дрова використовувати для максимальної ефективності, безпеки та естетики живого вогню, як визначити якість деревини і які породи дерева найбільш підходять для опалення. Також розглянемо особливості зберігання дров на вулиці та в приміщенні, щоб зберегти їхні властивості та забезпечити зручність використання.
Правильно підібраний за потужністю камін і хороші дрова до нього — складові затишку, домашньої атмосфери та тепла. З технічними характеристиками опалювального приладу все більш-менш зрозуміло. А що з паливом? Чи потрібні для домашнього каміна особливі дрова, чи можна топити всім, що з дерева і може горіти? Чи є на сучасному ринку альтернатива звичайним дровам?
У статті розберемося, які дрова підходять для каміна в будинку, як їх зберігати на вулиці та в кімнаті, як правильно закладати поліна в топку, щоб отримати жарке живе полум’я.
Чому важливо використовувати правильні дрова для опалення
Технічні показники — ККД, потужність, тепловіддача — безпосередньо залежать від якості дров. Який би чудовий прилад не встановили, він не працюватиме ефективно, якщо заощадити на паливі або використовувати неякісні дрова. Температура горіння дров у каміні — від 450 до 1000 °С, а займання та тління дерева починається при 300 °С. Наслідки недотримання правил будуть найнеприємнішими.
-
Безпека. Неякісні дрова коптять, виділяють шкідливі речовини, надто довго розгоряються або, навпаки, миттєво згоряють і сильно іскрять. Сюди додаємо неприємний запах та багато диму. Як результат — ризик займання, неконтрольоване горіння, закопчені скляні дверцята, забруднення труб димоходу і деталей каміна.
-
Ефективність каміна. Поліна з різних порід дерева мають відмінності у швидкості згоряння, щільності, смолистості. Деякі типи деревини експерти не рекомендують використовувати в опалювальних пристроях — потрібно вивчити особливості приладу та з’ясувати, які дрова рекомендує його виробник. Особливо це має значення, якщо прилад вбудовують у систему опалення та гарячого водопостачання всього будинку.
-
Естетика живого вогню. Закритий або відкритий камін завжди буде центральним елементом інтер’єру, у якому горить живе яскраве полум’я. Потріскування полін, м’яке тепло, приємний аромат деревини, що горить, — усе це можна організувати тільки за умови використання якісного палива.
Як визначити якість деревини
Якість деревини, тобто його ефективність для конкретного опалювального приладу, визначають за такими критеріями: тип дерева та тепловіддача, терміни заготівлі, умови зберігання, розмір полін, наявність або відсутність домішок, вологість. Деякі показники можна визначити візуально, але також важливо вибирати сумлінного постачальника твердого палива.
Тепловіддача дров різних порід
Перший показник — це так звана калорійність дров, тобто час згоряння та кількість тепла, яке вони утворюють. Це безпосередньо залежить від щільності: чим щільніше деревина, тим калорійність дров вища, а в різних породах вона відрізняється. Найбільш щільними та твердими породами вважаються акація, граб, дуб, клен, ясен. Найменша щільність у липи, осики, вільхи, сосни, тополі.
До кожного типу дерева є свої показники калорійності. Наприклад, у дуба 1600–2400 ккал на м³ або за кількістю виділеної енергії — 2900 кВт.год на м³. Виходячи з даних, розраховують тепловіддачу дров, тобто кількість тепла, яке деревина віддає в навколишнє середовище при згорянні. Вимірюють тепловіддачу у %. У граба, клена цей показник найвищий і становить 85%, у дуба — 75%, у берези — 68%, в осики — 51%, тополі — 39%.
Вологість деревини
Показник вологості вимірюється у %, він визначає співвідношення кількості води до загальної ваги дерева. Чим більше вологи в дереві, тим гірше воно горить, а енергія витрачається не на утворення тепла, а на випаровування води з деревини.
Оптимальний показник вологості дров для домашнього каміна — не більше 20%. Такий відсоток буде в дров, які правильно заготовили, потім висушили щонайменше пів року, а краще — півтора року.
Оптимальний розмір дров для каміна
Стійкий жар утворюють поліна приблизно одного розміру — 7–9 см у діаметрі, довжина — приблизно 2/3 або 3/4 від довжини фасаду топки.
Однорідні дрова правильного розміру горять рівномірно, одночасно їдкий дим не утворюється, а тепло максимально передається до приміщення. Від згоряння хороших полін не буде зайвої сажі. Неякісні дрова, а тим більше сміття, гілки, велика кількість кори виробляють багато твердих продуктів згоряння, що порушує роботу каміна і може призвести до самозаймання в трубах димаря.
Які породи деревини краще використовувати для каміна
Для твердопаливних камінів різних моделей використовують дрова з дерев листяних порід. Деревина дуба, вільхи, берези та подібних має щільну структурну будову, що горить довго і з високою тепловіддачею. Смолистих речовин у таких деревах мінімум, тому кіптяви та сажі утворюється небагато.
-
Дуб. Якщо відповідати на питання, які дрова горять довше, то відповідь — дуб. Він уважається найкращим деревом для заготівлі дров з високою тепловіддачею. Структура деревини в нього важка, щільна. Поліна довго горять, виділяючи приємний терпкий аромат, тому їх додають до дешевших дров. Самі вугілля також довго і повільно віддають тепло. Колоди для заготівлі дубових дров вибирають середніх розмірів та віку, бо старі виділяють менше тепла і вони більш пухкі.
-
Вільха. Дрова мають естетичний вигляд на декоративній підставці біля каміна — на зрізі бувають жовті, густо-охристі, блакитні, помаранчеві або червоні. Добре просушені вільхові дрова довго зберігаються, не втрачаючи властивості. При стабільному горінні дають максимум тепла, мало диму, а також яскраве полум’я.
-
Береза. У березової деревини висока тепловіддача. Дрова горять довго і згоряють практично повністю, тому утворення вугілля та золи мінімальне. Треба враховувати, що такі вигідні за ціною дрова, якщо й заготовляти про запас, то максимум на два роки. Березовим дровам потрібно багато повітря для інтенсивності горіння, інакше утворюватиметься так званий березовий дьоготь, який осідає на стінках топки.
-
Пресовані дрова для каміна або євродрова. Їх виготовляють зі спресованої деревини, яка пройшла спеціальну обробку, а також із торфу та вугільної сировини. Паливо в брикетах добре і довго горить — майже вдвічі довше і жаркіше за звичайні дрова, виділяючи максимум тепла. При горінні не буває іскор. Зберігати та транспортувати брикети простіше.
Які дрова не підходять для камінів або печей
Для розпалювання не можна використовувати сирі дрова: це марна витрата палива, оскільки вся енергія вогню піде на випаровування вологи, а не на виділення тепла. До того ж у камері згоряння утворюватиметься конденсат, який, змішуючись із продуктами горіння, швидко забруднить скло та стінки топки.
Для використання в побутових печах та камінах не рекомендують дрова з хвойних порід дерев. У хвойній деревині багато смол, які при згорянні коптять, виділяють їдкий дим, а самі поліна згоряють швидко.
Вербові дрова коштують дешево, але тепла вони при горінні виділяють мало, а згоряють майже одразу. Тополя має нещільну структуру, швидко горить, і таких полін знадобиться дуже багато, їх використовують для розпалювання або очищення каміна.
Як правильно укладати дрова в камін
Паливо треба укладати за правилами, оскільки від цього залежить якість вогню, безпека, витрата дров у каміні.
-
Перше закладання. Його роблять після довгого простою пристрою, наприклад по закінченню весняно-літнього сезону. Щоб розпалити перший вогонь, слід вибрати дрова середнього розміру. На дно топки кладуть два-три найбільших поліна, на них у три шари дрібніші, а на вершину «піраміди» — невелику кількість трісок (але не сміття!). Кожен шар викладають перпендикулярно до попереднього. Висота конструкції має бути приблизно на 1/2 або 1/3 висоти топки. Поліна не розміщують дуже щільно — для горіння потрібна циркуляція повітря. На вершині «піраміди» під тріски підкладають кубик розпалювача для камінів, його підпалюють спеціальною запальничкою або довгими сірниками. Дверцята установки спочатку закривають нещільно, дають вогню розгорітися. Дрова першої закладки повинні при гарній тязі повністю прогоріти, а на вугілля, що утворилися, уже можна підкладати нові поліна.
-
Друге закладання. Після того, як вогонь від першої закладки згас, дверцята каміна відкривають на кілька секунд, щоб впустити повітря і вирівняти тиск усередині та зовні. Напівзотліле вугілля кочергою потрібно розподілити рівномірно на поверхні, а потім зверху покласти два–три нових поліна. Дрова слід укладати нещільно, щоб повітря вільно циркулювало. Після того, як поліна розгоряться при щільно закритих дверцятах, потрібно зменшити подачу повітря в топці наполовину, щоб уповільнити процес горіння.
Дрова мають самостійно та повністю вигоріти. Гасити ніяким способом не можна, бо це може пошкодити топку, спровокувати задимлення або спалах у димарі.
Як краще зберігати дрова
Дрова — не лише паливо, а й елемент декору камінного простору. Для їхнього акуратного зберігання безпосередньо в кімнаті, де стоїть камін, набувають дровниці під стиль всього пристрою. Це кована або різьблена класика, лаконічний модерн і таке інше. Конструкції можуть бути з тонких металевих лозин, зібраних у прості підставки, або у вигляді плетених полиць, стелажів різної форми та конфігурації.
Великі запаси просушених і підготовлених до розпалювання дров зберігають у різний спосіб. По-перше, стандартний вуличний навіс — дах на стійках. Такий варіант зберігання забезпечує провітрювання з усіх боків та захист від дощу.
Другий спосіб — біля стіни під дахом будинку. Це має естетичний вигляд, але важливо укладати дрова так, щоб між ними та стіною залишався прозір для провітрювання.
Для зберігання використовують спеціально споруджені стелажі, які дають змогу укладати поліна не прямо на землю, а на невеликій висоті, що забезпечить захист від опадів та додаткове провітрювання.
Варіант, у якого є певні переваги, — просторе технічне приміщення, що добре провітрюється, не примикає до житлових кімнат. Поліна складають так, щоб їх зручно та безпечно можна було брати чи перекладати. Не треба зберігати дрова просто навалом — місця такий спосіб забере багато, і до того ж конструкція може завалитися та травмувати людину.
Головні правила вибору та зберігання дров для каміна
Для вогнища вибирають найкращі дрова для опалення будинку: з дерев листяних порід, що мають високу тепломісткість, калорійність і щільність, — дуб, граб, клен, березу. Поліна повинні бути сухими, без домішок сміття, приблизно однаковими за довжиною та товщиною. Для розпалювання також використовують брикети, які яскраво та довго горять з виділенням великої кількості тепла.
У будинку біля каміна дрова складають на стильні дровниці, забезпечуючи дотримання вимог пожежної безпеки. На вулиці поліна зберігають під навісом, під дахом будинку чи на спеціальних стелажах. Правильно та акуратно оформлене місце для зберігання дров буде елементом декорування та дизайну будинку чи дачі.
Наступна стаття: Правильний монтаж каміна на дровах
Наступна стаття: