Цей веб-сайт використовує файли cookie для надання послуг на найвищому рівні. Підтверджуючи, ви погоджуєтеся на їх використання.

Приймаю Політика

Усі записи, 03.02.2024

Види вентиляційних решіток і чому вони так важливі?

Вентиляційна решітка є одним з важливих елементів установки каміну, для того щоб виконати свою роль, вона повинна бути правильно підібрана. Що враховувати при виборі вентиляційної решітки? Чи варто робити ставку на традиційні, а точніше декоративні моделі? Перевірте, які новинки з’явилися на ринку вентиляційних решіток.

Ефективна робота каміна не можлива без вентиляційної системи та димоходу. Схема включає труби та пристрої, які забезпечують потрапляння холодного повітря в топку і вихід нагрітого — з неї. Важливими елементами всієї схеми є решітки. Це не просто декоративні елементи, а обов’язкові деталі, які забезпечують рівномірний розподіл тепла в приміщення з камери згоряння.

У статті розглянемо, як правильно вибрати вентиляційні камінні решітки, які параметри враховувати та як їх правильно обслуговувати, щоб уся система працювала ефективно.

Важливість конвекційних решіток для ефективної роботи каміна

Камін забезпечує обігрів приміщення та сусідніх кімнат завдяки конвекції, тобто руху та спрямованій циркуляції потоків повітря з приміщення в топку та назад. Система вентиляції забезпечує топкову камеру повітрям, а решітки на вході та виході, тобто наприкінці вентиляційної системи, гарантують рівномірний його розподіл.

Функції та переваги використання вентиляційних решіток у системі каміна

Камінні решітки — важлива деталь каміна на дровах чи газі та всієї вентиляційної системи. Первинна функція і призначення полягає в тому, щоб ефективно пропускати повітря в камеру топки і видавати тепло в приміщення, а також зберігати від перегріву топку і камінне облицювання. Одночасно решітки захищають вентиляційні канали від потрапляння в них сторонніх предметів, сміття, комах. За допомогою пристроїв з механізмом типу жалюзі контролюють уручну напрямок потоків теплого повітря.

Види вентиляційних решіток і чому вони такі важливі?

По-друге — естетика та дизайн, адже вони розташовані на видному місці в конструкції каміна, а саме на повітропроводі та в нижній частині топки. Наприклад, ковані вентиляційні решітки для класичного каміна з порталом будуть частиною декору та стильним його доповненням. Для авангардних топок, наприклад, кутових чи тунельних, підбирають мінімалістичні решітки без надмірностей у дизайні.

Чому важливо вибирати відповідні решітки для камінної топки

Правильно підібрані решітки для системи вентиляції топки забезпечують її ефективність. Звичайні решітки для вентиляції не підійдуть для каміна, тому купувати їх треба в спеціалізованому магазині з урахуванням усіх параметрів, про які йтиметься нижче.

Якщо решітки підібрали неправильно, наприклад, із занадто дрібними отворами, то вони погано пропускатимуть повітря, і як результат, топка працює неефективно, що може бути небезпечно в пожежному плані. Важливо, щоб для каміна була організована робоча система вентиляції, якщо це конструкція з повітряним контуром.

Хороші камінні решітки не просто акуратні та красиві, вони ще є стильним доповненням дизайну каміна. Зовнішнє покриття має бути рівномірним, без напливів чи нерівностей. Усі деталі виконані з металу — ніякого пластику не допускається.

Огляд типів камінних вентиляційних решіток

Вентиляційні решітки відрізняються за розміром, матеріалом виготовлення, способом кріплення, призначенням і навіть стилем. Усі параметри враховують під час вибору. Деякі моделі мають додаткові елементи та особливості конструкції, які підвищують функціональність та зручність використання.

Типи вентиляційних решіток для каміна за призначенням

Камінні решітки виконують два протилежних завдання: виведення теплого повітря в приміщення та введення холодного повітря в камеру топки й охолодження камери. Відповідно до призначення пристрої ділять на вхідні та витяжні.

  1. Вхідні решітки встановлюють унизу камінного короба. Через них холодне повітря потрапляє в камінну топку, де воно нагрівається, а потім за системою розподіляється в труби та радіатори. Від розміру отворів залежить інтенсивність руху повітря: через надто дрібні він надходитиме з утрудненнями, через завеликі — не встигне прогрітися.
  2. Витяжні решітки монтують у верхній частині каміна, але не вище ніж на 40 см від стелі, або на основі терморукава. Внутрішній отвір для решіток направлений униз. Через нього нагріте повітря розподіляється до приміщення, де працює камін. Встановлюють решітки таким чином, щоб повітря потрапляло в центр кімнати.

Види камінних решіток за формою

Види камінних решіток

Форма камінної заслінки може залежати від вентиляційного отвору. Але є варіанти, які накладаються на отвір та маскують його з урахуванням дизайну каміна. Решітки бувають круглі, квадратні, прямокутні, овальні в мінімалістичному або декоративному стилі. Не варто нехтувати ретельним вибором форми, бо цей, на перший погляд, незначний елемент може змінити весь вигляд конструкції каміна в цілому.

Говорячи про форму, маємо на увазі і раму решіток, і тип отворів у ній. Функціональність решітки не змінюється, але на зовнішній вигляд впливає підбір малюнка з геометричним, рослинним орнаментом, горизонтальними або вертикальними прорізами, квадратами, прямокутниками, а також сітчастими чи стільниковими. Сам пристрій може бути частиною декору каміна чи підібраний так, щоб він був максимально непомітний або прихований.

Різновиди решіток за розміром

Підбір розміру камінної решітки прямо впливає на її здатність пропускати повітряні маси. Пристрій вибирають для конкретної конструкції пропорційно до її потужності. При виборі враховують його висоту, ширину та товщину. Діапазон габаритів решіток — 17х17, 30, 49 см та 22х22, 45 см.

Типи решіток для каміна за матеріалом та кольором

Корпус решітки має витримувати високі температури, тому її виготовляють із жаростійких та стійких до деформації матеріалів, а саме металів: нержавіючої сталі, алюмінію, чавуну. Сталь швидко нагрівається та охолоджується. До того ж цей метал легко піддається куванню, і варіантів сталевих форм є безліч. Чавун тепломісткий, довго нагрівається і поступово віддає тепло, що утворюється при згорянні палива, у приміщення. З чавуну виготовляють решітки класичних форм. З легкого та міцного алюмінію роблять, зокрема литі решітки, які покривають спеціальною фарбою під бронзу, мідь, графіт.

Колір камінних решіток уплине на загальний дизайн конструкції каміна. Це може бути чорний, металевий, золотий, білий, сірий, мідний, нікелевий варіанти. Важливо підібрати відтінок, який доповнюватиме декор каміна, але не виділятиметься з нього.

Для решіток використовують спеціальні фарби та технології нанесення, наприклад молоткове або порошкове, які роблять покриття максимально міцним та стійким до високих температур і механічної дії.

Додаткові елементи

Камінна решітка повинна бути функціональною та зручною в обслуговуванні, тому її обладнують додатковими елементами. У деяких варіантах може бути система з рухомим механізмом регулювання потоку повітря або жалюзі.

На решітки встановлюють металеві сітки, схожі на москітні, які захищають від проникнення комах та дрібних пилових часточок. У таких варіантах системи типу шторки-жалюзі не передбачено.

Як вибрати відповідну вентрешітку для каміна

Вентиляційні решітки підбирають за чіткими параметрами: розмір, матеріал та стиль. До того ж яку решітку вибрати — сталеву, чавунну або алюмінієву — залежить від уподобань і стилю, а ось розміри мають бути суворо за формулою. Усе разом забезпечить функціонування системи вентиляції, і вона впишеться в загальний дизайн конструкції каміна та інтер’єру приміщення.

Критерії вибору: матеріали, розміри, стиль

Вентиляційні решітки, крім функціональності та практичності, виконують естетичну та стильну функції. Для каміна в рустикальному, класичному або авангардному стилі підбирають відповідні решітки, і до того ж так, щоб уся конструкція в результаті мала єдиний і завершений вигляд. Матеріал — сталь. Колір підбирають залежно від наміру зробити решітки максимально нейтральними та непомітними чи навпаки в контрасті.

Критерії вибору вентиляційних решіток

Для сучасних камінів підходять решітки мінімалістичні, максимально непомітні. А для класики, стилю рустик, кантрі потрібні пристрої, які будуть виділятися витонченим дизайном, оздобленням та декоруванням, наприклад, візерунками, орнаментом, малюнком. Для топок у зазначених стилях підбирають чавунні та сталеві решітки, чорні або в металевих кольорах.

Якщо матеріал і стиль — це справа смаку, то з розміром усе прагматично, про що йтиметься в наступному розділі.

Як підібрати розмір

Який би дизайн, форму чи колір не хотілося вибрати, усе має підкорятися суворому розрахунку розміру. Ніяка "краса" не замінить призначення решіток, а саме забезпечення циркуляції холодного та гарячого повітря. Для вибору решітки потрібно виміряти площу приміщення, де встановлено камін, а також з’ясувати потужність топки.

Фахівці для підбору площі решітки для входу повітря використовують формулу: 50 см×1 кВт для незакритої поверхні. Тобто якщо в каміна потужність 12 кВт, то мінімальна площа решітки — 600 см².

Для розрахунку оптимальної площі решітки, яку ставлять на виході гарячого повітря, користуються іншою формулою: 50 см²×1 кВт×коефіцієнт розширення повітря 1,4. Так для топки потужністю 14 кВт потрібні решітки розміром 980 см².

Догляд та обслуговування

Решітки каміна для повітрообміну — важливі деталі всієї системи, які потребують технічного обслуговування та чищення за правилами. Далі розглянемо, що в обслуговуванні та догляді можна робити самостійно, а що краще довірити фахівцям.

Поради по догляду за решітками для підтримки їхньої ефективності

Решітка — це пристрій, залучений у роботу каміна постійно, тому потрібно проводити регулярний технічний огляд та чищення, особливо перед першим розпалюванням, а також після простою та перед опалювальним періодом. Технічний огляд треба довірити фахівцям, а ось чистити можна самостійно.

Решітки з покриттям знімають і миють з використанням невеликої кількості спеціальних мийних засобів. За допомогою м’якої ганчірки або губки розведений у теплій воді засіб наносять на забруднену поверхню, протирають, потім змивають і витирають м’якою чистою ганчіркою насухо. Заборонено використовувати абразивні речовини чи металеві щітки. Для решіток без захисного покриття треба використовувати засоби, які рекомендує виробник. Бажано періодично потирати решітки зовні вологою ганчіркою, щоб підтримувати чистоту.

Важливість регулярної перевірки ти чищення

Перевірка та чищення вентиляційних решіток — це не тільки про естетику та зовнішній вигляд. Це насамперед безпека. Вентиляційні отвори завжди в роботі, на них накопичується сажа, пил, часточки попелу. У якийсь момент забруднення стане критичним, і вентиляція перестане виконувати свою функцію, а отже вся камінна система працюватиме неефективно та небезпечно. До того ж у приміщенні з каміном, що працює, з’явиться неприємний запах гару, який шкідливий для здоров’я. Тому профілактику камінних вентиляційних решіток роблять як мінімум два рази на рік — після опалювального сезону та активної експлуатації, а також перед роботою в осінньо-зимовий період.

Часті помилки при експлуатації та монтажу камінних вентиляційних решіток

Головна помилка — уважати вентиляційні решітки несуттєвою деталлю конструкції каміна. Як розбиралося вище, цей пристрій виконує відповідальну функцію в роботі всього пристрою і забезпечує "дихання" системи. Підбирати та монтувати решітки потрібно відповідно до параметрів та розмірів. Також не слід нехтувати регулярним технічним оглядом та чищенням.

Догляд та обслуговування вентиляційних решіток

Фіксується решітка подачі повітря на каміні строго за інструкцією виробника за допомогою спеціальних засобів і кріплень — ніяка самодіяльність та "винахідливість" тут не підійде. Для герметизації щілин та стиків використовують термостійкі герметики.

Поради з безпечного використання

Камінні решітки для вентиляції не можна в жодному разі нічим закривати, перекривати, а також самостійно модернізувати. Виробники вже врахували всі особливості роботи та якість матеріалу, продумали конструкцію та додаткові елементи.

Якщо всі параметри підібрали правильно, то пристрій виконає свою роботу добре. Власнику слід дотримуватися інструкцій з експлуатації каміна, регулярно робити технічний огляд та читку, тоді вся система, зокрема вентиляція та решітки на ній, працюватиме безпечно та ефективно.

Камінні решітки — функціональна деталь каміна

Вентиляційні сітки для каміна виконують естетичну та практичну задачі в конструкції каміна. Їх підбирають за формою, матеріалом, стилем відповідно до дизайну топки та приміщення, де її встановлено.

Підібрані за правилами надійні решітки будуть однією зі складових, які забезпечать циркуляцію повітря в каміні, а також ефективне горіння та тепловіддачу. Систему вентиляції в приміщенні, де працюватиме топка, продумують заздалегідь, а решітки встановлюють як фінішний етап монтажу всієї конструкції.

Удало обрані за стилем та формою декоративні вентиляційні решітки для каміна будуть доповненням дизайну та забезпечать цілісність усіх елементів декору.

Наступна стаття: Як вибрати біокамін: поради від виробника

Категорії блогів

Популярні записи

Підписка

Отримуйте кращі пропозиції, інформацію про актуальні акції та знижки - прямо на ваш Email

Підпишіться на розсилку новин ввівши свій Email: