Усі записи, 07.10.2024
Встановлення та експлуатація печі-каміна в будинку: основні правила
Якщо ви плануєте доповнити житло індивідуальним обігрівом, то першим, що варто обов’язково вивчити — інструкція з експлуатації печі. Під час використання такого обладнання головною умовою має бути комфортна й ефективна експлуатація, а також пожежна та технічна безпека. Навіть якщо ви довірите установку печі-каміна спеціалісту, потрібно розуміти принцип роботи пристрою, знати правила та інструкцію.
Якщо ви плануєте доповнити житло індивідуальним обігрівом, то першим, що варто обов’язково вивчити — інструкція з експлуатації печі. Під час використання такого обладнання головною умовою має бути комфортна й ефективна експлуатація, а також пожежна та технічна безпека. Навіть якщо ви довірите установку печі-каміна спеціалісту, потрібно розуміти принцип роботи пристрою, знати правила та інструкцію.
Безпечний монтаж камінної печі
Перед встановленням приладу потрібно вибрати оптимальне приміщення, яке буде відповідати нормам пожежної безпеки. Потім треба визначитися з правильним місцем, враховуючи можливість виведення димоходу, що також має важливе значення. Звичайно, краще займатися плануванням монтажу печі-каміна ще на етапі проєктування будинку, але якщо ви хочете втілити свій задум у вже побудованому житлі, то це також цілком реально.
Як вибрати правильне місце для встановлення
Встановлення опалювальної печі передбачає дотримання переліку рекомендацій, спрямованих на забезпечення пожежної безпеки.
- Підлога. Враховуйте значну вагу печі-каміна. Щоб запобігти прогину підлогового покриття, під лаги підводяться додаткові стійки. Навіть якщо у вас модель на ніжках, краще ставити її на міцну основу, створену з вогнетривкої керамічної плитки, листової сталі або пічної цегли, наприклад. Передбачте жаростійке покриття не тільки під обладнанням, а й по всьому периметру навколо нього. Стандартна рекомендація — 50–70 см. Спереду спроєктуйте захисне покриття на таку відстань, яка відповідає довжині відчинених дверцят.
- Стіни та стеля. Опалювальний прилад не ставиться до стіни, оптимальна відстань до неї повинна бути вказана в супутній інструкції виробника. Стіни та стелю навколо камінної печі треба обшити жаростійким матеріалом. Для цього підійде шамотна цегла або плитка, що клеїться на вогнестійку основу, наприклад. За умови дотримання цієї умови камін можна розташувати на відстані 10–20 см від стін, якщо ні, то довжина збільшується до 100 см.
- Димар. Ця обов’язкова складова печі-каміна спроєктована виключно професійно. Важливе значення має вибір комплектуючих, поєднання матеріалів. Діаметр димаря повинен ідеально збігатися з діаметром вивідного патрубка печі, а його довжина повинна створювати оптимальну тягу. Димохід може виводитися безпосередньо на вулицю або пролягати всередині приміщення і виходити на дах. Його конструкція — герметична, щоб уникнути корозії. Внутрішній переріз димаря має бути єдиним і рівномірним, без звужень і зміни форми.
Аспекти пожежної та технічної безпеки
Встановлення печі на дачі або в будинку, де ви проживаєте постійно, має відбуватися у відповідності до норм і правил технічної та пожежної безпеки. Крім правильного розташування всієї конструкції каміна, потрібно враховувати й низку інших факторів:
- прилад повинен знаходитися якомога далі від легкозаймистих предметів і матеріалів (не менше 1 м);
- електротехніку також не варто ставити близько, щоб уникнути її перегріву;
- вихід патрубка в систему димовідведення має бути герметичним;
- якщо ви встановлюєте піч-камін під час будівництва житла, робіть це після монтажу вікон і дверей, щоб можна було мати уявлення про рух повітряних потоків;
- треба перевірити, чи можна перетинати перекриття для виведення димоходу.
Особливості встановлення різних видів печей
Правила встановлення печей у дерев’яному будинку чи будь-якому іншому повинні враховувати не лише характеристики самого житла, а й вид печі. Сучасний асортимент цієї категорії товарів пропонує чудовий вибір різновидів. Найпопулярнішими вважаються сталеві та чавунні моделі. Вони поєднують у собі надійність, довговічність, ефективність, естетично привабливий дизайн. Але в процесі монтажу все ж таки будуть деякі відмінності, адже кожен матеріал має свої особливості. Тому варто детально розглянути специфіку встановлення найпоширеніших печей-камінів.
- Сталеві печі мають меншу вагу, ніж, наприклад, чавунні. Якщо у вас компактна негабаритна пічка, то для її встановлення можна захистити підлогу практично будь-яким стійким до жару матеріалом, придатним для подібних цілей. Наприклад, це може бути лист металу. Немає потреби зводити подіум або зміцнювати покриття для підлоги. Облицювання стін буде стандартне.
- Чавунні печі-каміни мають велику вагу, тому варто серйозно зайнятися укріпленням підлоги. Причому це стосується будь-яких моделей, хоч яку основу вони мають. Ваше завдання — забезпечити рівномірний розподіл ваги приладу, створити вогнестійку поверхню під каміном і в радіусі 50 см навколо нього. Якщо ваш вибір — полегшена модель із чавуну, то можна дотримуватись рекомендацій, описаних для сталевих камінів.
- Цегляні печі докорінно відрізняються від вищеописаних. Вони кладуться єдиною конструкцією, включно з димарем. У цьому випадку важливо приділити особливу увагу ізоляції, щоб запобігти ризику перегрівання сусідніх матеріалів.
Безпечна експлуатація печі-каміна
Використання вогню завжди вимагає обережності та дотримання правил. Вирішивши вдосконалити будинок камінною піччю, ви берете на себе відповідальність за дотримання всіх необхідних норм пожежної безпеки. При цьому зазначимо, що тип палива, що використовується (дрова, газ, вугілля тощо), може мати свої особливості, але в цілому, базові правила актуальні для будь-яких камінів.
Заборонено:
- встановлювати прилад поблизу легкозаймистих матеріалів;
- захаращувати простір біля димаря будь-чим, особливо предметами, які можуть спалахнути;
- використовувати камін для сушіння одягу;
- торкатися розтопленої печі;
- чистити топку від золи та попелу, коли елементи приладу ще не повністю охололи;
- залишати піч без нагляду, особливо якщо біля неї діти;
- використовувати невідповідне паливо;
- перевищувати рекомендований обсяг палива для однієї заправки;
- розтоплювати камін під час ураганного та сильного вітру;
- самостійно робити перепланування розташування обладнання, димаря або інших елементів;
- використовувати камінну піч, установка чи конструкція якої не відповідає пожежним і технічним нормам.
Безпечний і якісний обігрів будинку безпосередньо залежить і від таких простих і рутинних завдань, як регулярне чищення та періодичний огляд обладнання на предмет виявлення дефектів ізоляції, монтажу тощо.
Фахівець чи ви: хто займається встановленням камінної печі?
Будь-яку справу краще довірити професіоналу. Кваліфіковані та досвідчені фахівці виконують свою роботу з дотриманням усіх норм і правил, уважно перевіряючи кожну деталь, шов і стик. А якщо справа стосується такого серйозного обладнання, як піч-камін, у пріоритеті завжди має бути безпека та надійність. До того ж майстер завжди проконсультує, детально розповість про всі нюанси роботи тієї чи іншої моделі, відповість на питання, що хвилюють. Тепер, знаючи основні правила встановлення та експлуатації камінної печі, ви зможете створювати та підтримувати тепло і затишок у своєму будинку у будь-який час!
Назад
Наступна стаття: Які дрова краще для каміна: розбираємося з експертом
Наступна стаття: