Цей веб-сайт використовує файли cookie для надання послуг на найвищому рівні. Підтверджуючи, ви погоджуєтеся на їх використання.

Приймаю Політика

Усі записи, 02.02.2021

Види камінних топок: як вибрати найкращу

Плануєте встановити камін у своєму будинку? Виберіть той, який найкраще відповідає вашим потребам і запланованій експлуатації, і прослужить Вам довгі роки. Вибір більший, ніж Ви думаєте!

Головна функціональна частина каміна — топка. У ній відбувається процес згоряння палива та утворюється тепло, яке далі передається різними способами у приміщення. Від правильного вибору топки залежить, чи виконає вся конструкція каміна свою роботу — забезпечити теплом та гарячою водою весь будинок.

Топку вибирають за потужністю, типом палива, способом передачі тепла у приміщення. Має значення, з якого матеріалу виготовлено пристрій і якими додатковими функціями його обладнано. Моделі відрізняються способом установки, а також за стилем.

Замінити чи переобладнати конструкцію практично неможливо. Тому пристрій вибирають ґрунтовно з урахуванням особливостей і правил, як підібрати хорошу топку.

Сучасні камінні топки: види та особливості

Щоб зробити вибір сучасної топки для дому, по-перше, треба визначитися, для чого вона потрібна: обігріти одне приміщення, забезпечити теплом всі кімнати в домі чи організувати подачу гарячої води. Хазяїн має порахувати, камін на якому паливі буде більш вигідним, і чи є можливість забезпечувати прилад дровами, чи газом.

Місце розташування топки і спосіб встановлення в новобудові планують заздалегідь. У готовому приміщенні камін вибирають зважаючи на технічні можливості провести димохід і труби опалення, зробити витяжки, вентиляцію, обладнати фундамент, а потім камінну зону.

Види камінних топок - водяний, повітряний або газовий камін? Який обрати?

Закриті топки

Топки закритого типу використовують для обігріву дому. Вогонь горить за вогнестійким склом, жар акумулюється та перенаправляється по системі в сусідні приміщення. Каміни закритого типу безпечні для дому, де є діти чи домашні тварини, адже дверцята захищають від іскор і перекривають доступ до вогню.

Топки з чавуну та сталі

Матеріал виготовлення топки — чавун або сталь. Сталеві пристрої швидко розігріваються і віддають тепло в кімнату, але також швидко холонуть, коли вогонь гасне. Чавун нагрівається повільно, накопичує тепло і потім поступово та рівномірно віддає його у приміщення.

За міцністю та довговічністю прилади не поступаються один одному. Але чавун менше схильний до корозії та фізичних змін через постійну експлуатацію за високого температурного режиму.

Сталеві конструкції легші за чавунні, і модельний ряд різноманітніший, адже матеріал піддатливіший в обробці. Топки за чавуну чорного кольору та консервативніші щодо моделей, але за способом встановлення також можуть бути найрізноманітнішими.

Топки з повітряним та водяним контуром

Закриті топки забезпечують теплом не тільки кімнату, де вони встановлені, а й сусідні приміщення. Конструкції відрізняються за способом передачі тепла — за допомогою води і пари.

У повітряних топках конструкція має систему, яка спочатку накопичує гаряче повітря, а потім нагнітає його в систему опалення дому. Цикл забезпечують додаткові пристрої: вентилятор, фільтри, вентиляційні решітки, розподілювачі. Коефіцієнт корисної дії каміна з повітропроводами — 80%. Прилад підходить для великих будинків.

Водяні топки обладнують всередині резервуаром, де вода нагрівається, потім передається по трубах у радіатори, а також використовується для господарських потреб на кухні, у ванній.

Топки тривалого горіння

Для того, щоб підвищити ККД пристрою, їх оснащують додатковими функціями. Топки тривалого горіння сконструйовані так, що дрова від однієї закладки в 4–5 кг не згорають швидко, а повільно тліють, поступово віддаючи тепло у приміщення протягом восьми годин.

У приладах з системою подвійного допалювання є так звана “сорочка”, де відбувається додаткове спалювання газів. Повітря потрапляє через забірні отвори, далі — в канали вздовж стінок камери топки і там нагрівається. Суміш газів під тиском подається на верхній рівень камери і потім знову в топку печі, де згорає другий раз. Такі конструкції вважаються екологічними, адже шкідливих речовин в атмосферу викидається менше, а ККД за такої схеми підвищується.

Види камінних топок - водяний, повітряний або газовий камін? Який обрати?

Топки за способом встановлення

Топки розрізняють за способом установки. Кутові вбудовують у кут приміщення чи обрамляють ними стіну на кшталт панелі. Такі моделі підходять для невеликих приміщень і одночасно обігрівають суміжні кімнати.

У панорамних камінах вогонь видно з різних боків, а всі панелі виготовлені зі скла. Їх ставлять у центрі кімнати, зонуючи інтер’єр. У тунельних прозорими є протилежні стінки, а полум’я видно з двох боків. Один зі способів встановити таку модель — вбудувати в стіну, тоді пристрій буде обігрівати дві кімнати одночасно.

У класичних камінах вогонь горить за передніми скляними дверцятами. Пристрій прибудовують до стіни або вбудовують у неї, обрамляючи П-подібним порталом. Новий вид топок — нестандартні підвісні. Їх кріплять до стелі, а фундамент їм не потрібен. Через такий спосіб встановлення складається враження легкості та невагомості конструкції.

Топки на газі та на дровах

Вид палива — ще один з критеріїв відмінностей приладів. Дрова вважають дешевшим джерелом тепла, тому в приватних будинках встановлюють саме такі конструкції. Прилад не залежить від централізованої системи опалення, кількість палива, інтенсивність роботи хазяїн регулює сам. Такий камін стає альтернативним джерелом тепла та гарячої води в заміському будинку чи на дачі.

Топки на газі потребують централізованої системи газозабезпечення. Незалежно від палива чи способу установки, для топки треба буде провести димохід, обладнати систему вентиляції та приплив повітря. Для міських квартир такі пристрої не підходять.

Основні елементи камінної топки

Камінну конструкцію встановлюють спеціалісти, але обслуговувати її господареві доведеться самостійно. Топка каміна — головна його частина, яка забезпечує всю роботу. Тому важливо знати улаштування камінної топки, призначення її елементів, принципи дії. Власник буде самостійно чистити деталі, регулювати інтенсивність роботи.

Топка складається з камери з металевими чи скляними стінками та дверцятами, димозбірника, зольника, колосників. Усі елементи мають бути справні та правильно встановлені. У разі пошкодження не варто самостійно їх ладнати чи заміняти саморобними пристроями.

Камера спалювання та стінки топки

Камера топки — це металевий контур, в якому безпосередньо відбувається згорання палива. Корпус виготовлено з чавуну або сталі. Всередині топку обкладають шамотною цеглою із вогнестійкої глиняної суміші, яка здатна накопичувати тепло, а також захищати поверхні з металу, подовжуючи строк служби.

Кількість металевих стінок камери залежить від моделі. У панорамного острівного каміна, який повністю відкритий, всі стінки зроблено з вогнестійкого скла. Камера вбудованої топки складається з трьох металевих і однієї скляної панелі-дверцят. У тунельних — зі скла виготовляють протилежні стінки. Дверцята можуть відкриватися вправо, вліво, вверх, за принципом гільйотини.

Види камінних топок - водяний, повітряний або газовий камін? Який обрати?

Скло каміна

Прозорі дверцята чи панелі виготовляють із жаростійкої кераміки, яка має низьке розширення і витримує температуру 800–1000 °C. Поверхню завтовшки 4–5 мм додатково ламінують, і якщо все ж таки змогли пошкодити, вона не розлетиться на дрібні шматочки.

Скло може бути з антибліковим тонуванням чи кольорове. Внутрішню поверхню прозорих панелей вкривають оксидом заліза, який збільшує відбиття. Це робиться для того, щоб сажа згорала повністю, а скло залишалося чистим. За формою в різних моделях воно може бути пласким чи напівкруглим і опуклим.

Димозбірник, колосникові решітки

Димозбірник — це металеве пристосування у формі парасолі, яке збирає і виводить димові гази в димохід. Пристрій або кріпиться до труби чи стіни, або є частиною камери топки, її склепінням, і виготовляється з того ж металу. Чим більший об’єм димозбірника, тим краще він впорається зі своєю функцією. Щоб дим потрапляв у трубу, склепіння роблять вище вікна топки.

Повітря в топку потрапляє через колосникову решітку, що розташована в нижній частині камери. Дрова горять на колоснику, який виготовляють із чавуну чи металевого профілю. Через решітку сажа та попіл від згорілого палива потрапляє в зольник.

Попельник, заслінка

Зольник, чи піддувало, розташований в нижній частині топки під колосниковою решіткою. Розмір може бути таким самим, як колосник, чи трохи ширший. Головне призначення — збирати золу та попіл, а також забезпечувати приплив повітря в топку. Пристрій для чавунних та сталевих камінів виготовляють у вигляді лотка або висувного піддона, який потрібно обов'язково періодично чистити. Інакше в приміщенні відчуватиметься запах гару, а з топки виділяється сажа, яка може вирватися ззовні та забруднити кімнату.

Шибер — це висувна заслінка, яку встановлюють у каміні чи димоході. За допомогою шиберної заслінки регулюють тягу. Пристрій буває двох видів — висувний чи такий, що повертається.

Види камінних топок - водяний, повітряний або газовий камін? Який обрати?

Критерії вибору топки

При виборі топки враховують її технічні характеристики, спосіб встановлення, потужність, коефіцієнт корисної дії та можливості для дизайну. Для того, щоб економити паливо й ефективно обігрівати приміщення, вибирають топки з системою тривалого горіння, подвійного допалювання, з водяним чи повітряним контуром. Враховують розмір, стиль, а також який тип підійде для приміщення — відкрита чи закрита топка. Матеріал виготовлення — чавун чи сталь — також має значення і впливає на тепловіддачу і ККД всього пристрою. Звертають увагу на спосіб закриття дверцят і з якого матеріалу вони зроблені.

  • При виборі топки орієнтуються на номінальну потужність, яку вказує виробник. Треба врахувати, що цей показник — проєктне значення, але не рекомендоване для постійної експлуатації в такому режимі. Щоб правильно підібрати пристрій, використовують формулу: об’єм приміщень помножити на коефіцієнт 0,07. Якщо дім недостатньо утеплений, до отриманого числа додають 20%.
  • Модель і спосіб встановлення вибирають залежно від технічних можливостей приміщення: для каміна треба буде зробити фундамент, провести димохід і вентиляцію, обладнати безпечний простір навколо нього. Важливо врахувати розмір приміщення, наявність суміжних стін, огляд на вогонь у кімнаті.
  • ККД закритих топок вищий, ніж у відкритих. Якщо пристрій купують для опалення приміщення та суміжних кімнат, вибирають каміни, в яких вогонь горить за жаростійким склом. Такі моделі безпечніші для дому, де живуть діти і домашні тварини. Відкриті топки обігрівають кімнату, де вони встановлені, і створюють особливу енергію живого вогню.
  • Вага і загальний розмір пристрою має значення. Чавунна чи сталева топка — це тільки серцевина каміна. Вся конструкція складається з димоходу, патрубків, облицювання, деталей декору, аксесуарів. Якщо загальна маса складає понад 500 кг, то перекриття дому треба підсилити, а під камін обладнати міцний фундамент з вогнестійких матеріалів.

Чи залежить вибір топки від дизайну інтер’єру?

Топка — головна частина каміна, але тільки разом з облицюванням, декоративними деталями, порталом, підставкою складає дизайнерський формат для інтер'єру. Камінна конструкція буде диктувати весь стиль приміщення, адже є одним з ключових об’єктів.

За стилем каміни вибирають класичні пристінні з порталом, рустикальні з елементами з натурального каменю і дерева, модерн з неправильними лініями та контрастними кольорами. Сучасні каміни, наприклад, підвісні, виготовляють круглої чи краплеподібної форми, і така модель підійде для інтер’єру в стилі хай-тек, мінімалізм, авангард. Для приміщення в сільському стилі вибирають каміни кантрі з орнаментом чи облицюванням керамічною плиткою.

Головне, що треба пам’ятати при виборі стилю і способу встановлення опалювального пристрою, це те що інтер’єр дому поміняється, а вогнище буде стояти на тому самому місці. Тому варто вибрати той прилад, який радує довгі роки своїм зовнішнім виглядом і не застаріває з часом, а тільки набуває шарму старовини.

Камін у сучасному домі

Сучасний камін — це не пристрій з порталом, як на картинках у старих книжках. Топка в інтер’єрі — високотехнологічний пристрій, який економить енергію, відповідає вимогам безпеки як для людини, так і для довкілля, вписується і в класичний стриманий, і в авангардний дизайн. Не має значення, який це камін — дров’яний, газовий, електричний, на біопаливі.

Покупцеві, який дослідив, які бувають топки, не буде складно вибрати пристрій, що обігріє житло, зекономить кошти, виправдає свою вартість уже через пару сезонів, а головне, створить атмосферу, наповнить дім неповторним затишком та стилем.

Наступна стаття: Складний вибір: газовий чи традиційний камін?

Категорії блогів

Популярні записи

Підписка

Отримуйте кращі пропозиції, інформацію про актуальні акції та знижки - прямо на ваш Email

Підпишіться на розсилку новин ввівши свій Email: