Усі записи, 21.01.2025
Переваги та недоліки камінів із водяним контуром
Хочете створити у своєму домі затишок і водночас удосконалити систему опалення? Каміни з водяною сорочкою — це не лише стильне доповнення інтер'єру, але й потужний інструмент для обігріву великих площ. У нашій статті ми розповімо про всі нюанси вибору та експлуатації таких моделей. Дізнайтеся, які системи підходять саме вам, як отримати максимальну вигоду від використання водяного каміна і що врахувати під час встановлення.
Ви вирішили вдосконалити систему опалення в будинку, схема каміна з повітряним контуром здалася вам цілком зрозумілою, тому вибір припав саме на цей варіант. Дійсно, система обігріву за допомогою водяної сорочки вважається ефективною і безпечною, але, як і в будь-якому обладнанні, вам доведеться розібратися з усіма нюансами. Що варто враховувати при виборі відповідної моделі? Чи можна використовувати камін із водяним контуром як повноцінне джерело тепла або це лише прикраса інтер’єру? Як отримати максимальну вигоду від такого виробу в будинку? У нашій статті зібрано всю необхідну інформацію, яка допоможе розібратися в темі та знайти відповіді на запитання.
Як працює камін із водяною сорочкою
Досить часто опалення будинку каміном із водяним контуром порівнюють зі звичайним котлом і батареями. Але також зустрічається порівняння з камінними топками. І в першому, і в другому випадку є багато відмінностей, про які важливо знати. Попри те, що ми говоримо про обладнання, яке називають каміном, це не тільки про затишок, потріскування дров і приємний аромат хвої. Система водяних рукавів робить такі моделі більш функціональними, практичними та ефективними в питаннях теплопостачання приміщення.
Камін із водяним контуром виробляють із металу (чавуну, сталі). Це свого роду топка і твердопаливний котел, з’єднані в єдине ціле. З одного боку, ми отримуємо естетично гарний елемент інтер’єру, що наповнює оселю неповторною атмосферою, а з іншого — вдосконалюємо систему опалення приміщення та суміжних кімнат. Якщо описати простими словами, то в такому приладі є водяний кожух, до якого приєднана ємність (основа водяного контуру). Під час спалювання палива вода нагрівається, за законами конвекції вона підіймається та рухається рукавами, розподіленими по кімнатах.
Якщо порівняти аквакамін із традиційним, то можна помітити деякі суттєві відмінності. Наприклад, звичайна модель не зможе повноцінно обігрівати суміжні приміщення, оскільки відсутня система рукавів. У водяного каміна між стінками встановлені теплообмінники, з’єднані з опалювальною системою. Для збільшення ККД такі моделі завжди оснащені дверцятами. Але завдяки спеціальному склу ви завжди зможете милуватися полум’ям і зберігати особливу атмосферу затишку.
Різновиди водяних камінів
Перш ніж під’єднати камін із водяним контуром, потрібно вибрати відповідну модель. У цьому блоці поговоримо про два основні види систем: закриті та відкриті. Для кожного будинку варто вибирати той варіант, який можна встановити. Цим повинні займатися професіонали. Тепер про кожну систему докладніше:
- відкриті — їхня головна відмінність полягає в наявності розширювального бака відкритого типу, який слугує своєрідним запобіжником у разі перегрівання, вішається над приладом на висоті від 1,5 до 10 м; якщо так трапиться, що вода в каміні закипить, то під тиском вона потрапить до цього бака;
- закриті — у цьому разі камін безпосередньо з’єднаний з опалювальною системою без бака і теплообмінника, вважається, що закритий тип менш безпечний, проте тут використовуються такі запобіжні заходи, як підривний клапан і термозахист.
Не в кожній будівлі є можливість розмістити розширювальний бак, у таких випадках вибирають модель із закритою системою. Як і відкриті, він має додаткові захисні інструменти, які відповідають за безпеку під час використання.
Плюси та мінуси водяних камінів
У сучасних умовах життя ми все частіше прагнемо самостійно забезпечити будинок теплом. Чи можна обігріти заміський будинок або дачу автономно, без підключення до централізованих систем? Можна, навіть якщо будинок уже побудований. Звичайно ж, краще займатися плануванням таких серйозних технологічних завдань заздалегідь, на етапі проєктування. Але за вашим бажанням досвідчені фахівці зможуть зробити все можливе для вдосконалення і трансформації практично будь-якої системи опалення.
Переваги камінів із водяною сорочкою
Настав час з’ясувати, чому ж моделі з водяним контуром такі популярні. Перелічимо їхні основні плюси:
- рівномірний розподіл тепла — завдяки системі рукавів ви отримуєте однакову температуру в усіх суміжних кімнатах;
- ефективність — вода та інші використовувані рідини є чудовими тепловими провідниками, здатними підтримувати оптимальну температуру;
- здатність опалювати великі площі — звісно, у такого каміна є обмеження, але при правильному виборі потужності та грамотному розподілі рукавів ви зможете якісно обігрівати навіть цілий будинок;
- можливість приєднання до вже наявної опалювальної системи — може працювати разом із газовим або електричним котлом, його можна під’єднати до теплових насосів, сонячних панелей та інших джерел енергії;
- гідна альтернатива газу — якщо ви використовуєте газовий котел, то за допомогою такого обладнання можете заощадити на дорогому газі;
- додаткове джерело тепла — не вимагає обов’язкової наявності газу та електрики, тому може прогріти приміщення навіть без перерахованих комунікацій;
- робота на різному паливі — топити камін можна дровами, пелетами, брикетами — тими видами твердого палива, які зазвичай використовують і в аналогічних типах котлів;
- високий рівень безпеки — закрита топка, а також наявність запобіжного клапана, термозахисту та інших елементів, забезпечує надійну пожежну безпеку;
- дизайн — існує багато різновидів моделей, які ефектно доповнять будь-який інтер’єр і внесуть атмосферу затишку та домашнього тепла.
Недоліки камінів із водяним контуром
Несправедливо було б промовчати про мінуси розглянутих моделей. Як би не хотілося, але будь-яке обладнання може мати якісь недоліки. Перелічимо ті, які властиві камінам із водяним контуром:
- ціна — сам пристрій має досить високу вартість, а якщо врахувати витрати на монтаж і роботу професіоналів, то остаточна сума для багатьох виявляється надмірною;
- складність установки та врізання в уже наявну систему — вам не обійтися без допомоги фахівців і додаткових витрат, адже доведеться продумати та втілити складну систему трубопроводів і радіаторів;
- ризик замерзання — якщо ви встановлюєте камін у приміщенні, де буваєте рідко (або просто не живете там постійно), то під час сильних морозів вода в системі може замерзнути, що призведе до ушкоджень і зламів.
З огляду на все вищесказане, ще раз акцентуємо, що ідеальним варіантом для встановлення каміна з водяною сорочкою буде будинок, що перебуває на етапі проєктування, де ви житимете постійно. Тоді всі мінуси будуть мінімізовані або навіть повністю нівельовані.
Чи можна за допомогою каміна з водяним контуром гріти воду?
Універсальність і багатофункціональність водяного каміна дійсно унікальна. Крім того, що ви можете під’єднати його до наявної опалювальної системи, є можливість і нагрівати воду. Для цього необхідно з’єднати прилад із накопичувальною ємністю. Це досить просто як у підключенні, так і в подальшій експлуатації. Завдяки автоматиці камін можна налаштувати таким чином, щоб спочатку він нагрівав цей приєднаний резервуар (бойлер непрямого нагріву), а потім уже працював на опалення приміщення. Так само цю функцію можна відключити на якийсь період.
Камін із водяним контуром може гріти воду в будь-яких системах: радіаторах, підлогах з підігрівом тощо. Ним можна як повністю замінити наявне обладнання, що дає тепло в будинку, так і просто доповнити, оптимізувати систему. Зазвичай професіонали називають допустиму площу будинку для повного обігріву таким обладнанням — 250 кв.м.
Монтаж каміна з водяним контуром
Як і будь-яка робота, пов’язана з опалювальним обладнанням, встановлення каміна з водяним контуром потребує спеціального досвіду та знань. Ми категорично не рекомендуємо займатися цим самостійно. Для початку разом із фахівцем або командою вам належить зробити розрахунки та планування розміщення кожного рукава, датчика та іншого. Потім потрібно закупити все необхідне обладнання, інструменти. Як ви можете здогадатися, вам знадобиться не тільки сам камін, а й маса інших елементів: циркуляційна помпа, теплообмінник, підривні клапани, бак, термозахист, труби, димохід тощо.
Обов’язково заздалегідь продумайте вибір моделі з відповідною потужністю, щоб камін міг повноцінно обігрівати необхідну площу. Виберіть тип топки: чавунна або сталева. Потім сплануйте місце розміщення виробу. Тут необхідно буде вирівняти підлогу й обшити її спеціальними жаростійкими матеріалами на ваш вибір (наприклад, металевий лист, подіум із цегли). Далі слідує найважливіша і найвідповідальніша частина роботи — монтаж всієї системи та підключення її до наявних комунікацій (за необхідності).
Камін із водяною сорочкою: енергоефективність, надійність і автономність
Сучасні каміни з водяними рукавами стають дедалі популярнішими, адже виробники докладають максимум зусиль, випускаючи безпечні, ефективні, ергономічні та при цьому стильні моделі. Таке функціональне обладнання не тільки подарує вам тепло і комфорт, а й доповнить інтер’єр, створюючи затишок і атмосферу домашнього вогнища. Камін допоможе опалювати будинок навіть за відсутності газу та електрики. Вам буде потрібно лише запастися відповідним твердим паливом, а також детально вивчити правила експлуатації приладу. Регулярне чищення та огляд дадуть змогу надовго зберегти цілісність, функціональність і зовнішній вигляд каміна.
Назад
Наступна стаття: Скло для каміна: види та основні властивості
Наступна стаття: